7 Kasım 2015 Cumartesi

Dünya Radyoloji Günü'nü kutluyoruz.


Radyoloji çalışanlarının birçok sorunla karşı karşıya bırakıldığını biliyoruz.


Radyoloji çalışanlarının sağlığı için iş yükünün biran evvel hafifletilmesi ve sağlığın tüm branşlarını kuşatan personel eksikliğinin giderilmesi gereklidir. 

''Çalışma saatlerinin neredeyse yarı yarıya artmasına rağmen ücretlerinde hiçbir iyileşme yapılmamış olmasıda haksızlığın bir diğer boyutu olmuştur. 

Dönersermaye adaletsizliği  ile birlikte; Röntgen birimi çalışanları yapılan her düzenlemede mağdur edilmiş kamuoyunda yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet süresi zammında da kısmi olarak kayba uğramışlardır. 

Taleplerin karşılanması dileğiyle Aktif Sağlık-Sen olarak her şeye rağmen, tüm radyoloji çalışanlarının Dünya Radyoloji Günü'nü kutluyoruz.''


AKTİF SAĞLIK-SEN
GENEL BAŞKANI 
HÜSEYİN AYHAN

Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde yaşananlar Meclis gündeminde

Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde yaşananlar Meclis gündeminde

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde otopark çalışması nedeniyle meydana gelen çatlaklar dolayısıyla poliklinikler hala kapalı durumda. Yaşanan skandal olay Meclis gündemine taşındı.

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde zeminaltı otopark ve bağlantı yolları inşaatı sırasında poliklink binasında meydana gelen çatlaklardan dolayı CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ilgili Bakanlıklara konuyla ilgili yazılı soru önergesi verdi.
Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yanında devam eden İSPARK’ın yaptığı otopark inşaatının hastanenin poliklinik binasında çatlaklara sebep olmasının ardından bina boşaltılmıştı. Hastaların acil ve yoğun bakım binalarına taşınması ve başka hastanelere sevk edilmesi hastalar açısından ciddi sorunlara yol açarken otopark inşaatı hız kesmeden devam ediyor. Gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerekse Sağlık Bakanlığı’nın bu hak ihlallerine sessiz kalması nedeniyle Tanal, ilgili Bakanlıklara konu ile ilgili yazılı soru önergesi verdi. Tanal; soru önergesinde şu sorulara yer verdi;
1-      İstanbul ilinin Üsküdar ilçesinde yer alan Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanında yapımına başlanan Zeminaltı Otopark ve Bağlantı Yolları İnşaatını hangi firma yapmaktadır?
2-      Bu inşaatın yapımı sırasında ve bu inşaat sebebiyle işbu yazılı önerge konusu hastanede herhangi bir zarar meydana gelmiş midir?
3-      Söz konusu hastanenin poliklinik binasında çatlak oluştuğu iddiaları doğru mudur?
4-      Bu iddialar doğru ise gereken güvenlik önlemleri neden alınmamıştır?
5-      Söz konusu inşaat nedeni ile hangi polikliniklerden toplam kaç hastanın nakli yapılmıştır?
6-      Bu hastaların nakledildikleri hastanenin diğer kısımlarının toplam yatak kapasitesi ne kadardır? Bu kısımlarda nakil öncesi tedavi gören hasta sayısı kaçtır?
7-      Gerekli önlemleri almayarak hastane çalışanlarının ve hastanede tedavi gören yurttaşlarımızın güvenliğini tehlikeye atan sorumlu kişiler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır veya herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?
8-      Söz konusu otopark inşaatı nedeniyle, söz konusu hastanenin dahiliye, fizik tedavi gibi polikliniklerinin acil ve yoğun bakım polikliniklerine taşınması acil ve yoğun bakımda tedavi gören ve sağlık durumu hassas olan vatandaşlarımızın tedavilerini olumsuz etkilediği halde herhangi bir önlem alınmamasının sebepleri nelerdir?
9-      Otopark yapımı insanın en değerli hakkı olan yaşam hakkının ve sağlık hizmetlerinden yararlanma haklarının üstünde midir?
10-  Otopark inşaatı söz konusu hastanede çökme ve çatlamalara neden olduğu halde hangi gerekçeyle devam etmektedir?
11-  İSPARK tarafından yapılan otoparkın inşaası, bu inşaat yüzünden duvarında çatlaklar oluşan, çökmeler yaşanan söz konusu hastanede çalışan ve tedavi gören yurttaşlarımızın yaşamından, sağlığından daha mı önemlidir?
12-  Yurttaşlarımızın sağlığını tehlikeye atan sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır veya başlatılacak mıdır?


POLİKLİNİKLER KAPALI
Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden alınan bilgiye göre poliklinikler hala kapalı durumda. Hastalar Acil bölümüne ve Ümraniye Devlet Hastanesi, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi diğer hastanelere yönlendiriliyor. İSPARK'tan alınan bir başka bilgiye göre ise otopark inşaat çalışmaları hala devam ediyor.

Kadıköy Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yan tarafında devam eden inşaat çalışmaları nedeniyle poliklinikler binası duvarlarında çatlaklar meydana geldi. Bina içerisinde ki hastalar tahliye edilirken bina içerisinde ki malzemeler görevliler tarafından diğer birimlere taşındı. Yetkililer hastanenin bir süre kapalı olacağını bildirdi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da yapılan açıklama şu şekilde;
"İstanbul Kadıköy'deki Numune Hastanesi Poliklinik binasında, yakınındaki inşaat çalışmasından kaynaklanan çatlaklar gözlenmiştir. İlk incelemede söz konusu çatlakların önemli risk oluşturmadığı tespit edilmişse de, poliklinik binasının tedbir ve gözlem amaçlı olarak kapalı tutulması uygun görülmüştür. Yapılacak teknik incelemenin ardından poliklinik binasının yeniden hizmet vermeye ne zaman başlayacağı duyurulacaktır."
http://www.iha.com.tr/video-haydarpasa-numune-hastanesi-poliklinigi-hasar-sebebiyle-kapatildi-49924/

KAYBOLAN SADECE VEFA DEĞİL